שרירי רצפת האגן (אנטומיה של רצפת האגן)

רצפת האגן כשמה כן היא- רצפה, אשר עלייה יושבים כל שאר הקומות.

הקומה הראשונה מורכבת מאיברי האגן כגון שלפוחית השתן, הרחם, הרקטום ואילו הקומה השנייה מכילה את איברי חלל הבטן. רצפת האגן מורכבת משרירים, רקמות חיבור, עצבים וכלי דם.

רצפת האגן הינה זוהי רצפה אלסטית אשר יכולה להיות מכווצת יתר על המידה או לחילופין – חלשה מידי וכתוצאה מכך עלול תפקודה להיפגע. כשרצפת האגן מכווצת במידה התקינה, היא תומכת באיברים של חלל האגן במנוחה ופעילות, סוגרת את השרירים הסוגרים ועל ידי הפעלת רפלקסים שונים עוזרת לנו לשלוט בצרכים.

לתקינות רצפת האגן חשיבות רבה מאוד בתפקוד המיני ובלידה. מצב בו שרירי רצפת האגן פגועים או חלשים מסיבה כלשהי, עלול להביא לפגיעה בתפקודה התקין של רצפת האגן ובכל אחד מהמערכות הקשורות בתפקודה.

למרכז פיזיותרפיה צהלה נסיון רב בטיפול פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן.

אנטומיה- שרירי רצפת האגן ומבנה האגן

המבנה הגרמי- העצמות
האגן Pelvis מורכב מעצם העצה (Sacrum) ועצם העקץ (Coccyx) ועצמות האגן: עצם הכסלIlium , עצם השת Ischia, עצם החיק pubis.

עצמות האגן יוצרות שלושה מפרקים בכל צד (ימין ושמאל):
Sacro-Coccygeous Joint – מפרק המחבר בין עצם העצה (Sacrum) ועצם העקץ (Coccyx).
Symphysis-Pubis – מפרק המחבר בין עצמות האגן בחלק הקידמי.
Sacro-Iliac Joint – שני מפרקים (אחד בכל צד) המחברים בין עצם העצה (Sacrum) לעצם הכסל (Ilium).

מטרת המפרקים היא לספק מבנה יציב וחזק המסוגל לעמוד בכוחות העוברים דרכו ובו בזמן, לאפשר תנועה מינימלית בין עצמות האגן. תנועה זו עוזרת במצבים שונים כגון בלימת זעזועים (בריצה למשל), תנועות כיפוף בטווח גדול או הריון ולידה.

תכולת האגן

אברי מערכת הרבייה.
אברי מערכת השתן.
הקצה הדיסטלי (התחתון) של מערכת העיכול.

הרחם

בעל צורה קונית הפוכה, בנוי משני חלקים:
חלק עליון: גוף הרחם.
חלק תחתון: צוואר הרחם.
צוואר הרחם צר יותר מהרחם עצמו ובעל נפח קטן יותר ובחלקו התחתון נאחז הנרתיק.
הנרתיק נחלק לשלושה חלקים: על ווגינלי, ווגינלי ותוך וגינלי. את החלק הווגינלי ניתן לראות בבדיקה בעזרת מכשיר הספקולום. צורתו משתנה לפי מספר הלידות.

למידע נוסף אודות צניחת רחם

שלפוחית השתן:

שלפוחית השתן הינה איבר אגירה אליה מגיעים נוזלים לאחר שעברו סינון בכליות. נוזלים אלו מגיעים לשלפוחית דרך שני שופכנים ונכנסים אליה דרך צוואר השלפוחית באזור שנקרא טריגון. שלפוחית השתן בעלת גוף מאכסן, זהו איבר קעור בעל קיבולת משתנה הנעה בין 200-500ml (ישנן וריאציות רבות לקיבולת השלפוחית אצל אנשים שונים. בעזרת טיפולי פיזיותרפיה ואימון נכון, ניתן להשפיע על קיבולת השלפוחית)

תפקוד שלפוחית השתן: בתהליך התמלאות – שומרת, על ידי התרחבות, מפני עליה מוגברת בלחץ בתוך השלפוחית. בתהליך ההתרוקנות – מתכווצת השלפוחית ובכך גורמת לעליה בלחץ, זאת על מנת שפעולת ההתרוקנות תהיה חזקה וממושכת יותר. למשל, הזמן הדרוש להתחלת ההתרוקנות הוא כ – 7 שניות. לעומת זאת, הטלת שתן למשך מעל ל – 30 שניות, נחשבת לבעייתית (פתולוגית).

מערכת הסוגרים של השלפוחית השתן:

שריר משורטט – הינו שריר רצוני (ניתן לשלוט על כיווצו או הרפייתו לפי פקודה), סוג שריר זה ממוקם בסוגרים של רצפת האגן וכאשר הוא מתכווץ או מתרפה הוא מאפשר שליטה בסוגרים ובכך מאפשר במתן שתן. שריר זה ניתן לאימון על ידי הדרכה ותרגול במסגרת טיפולי פיזיותרפיה לרצפת האגן.
שריר חלק – הינו שריר בלתי רצוני (אשר לא ניתן לשלוט על כיווצו והרפייתו). תפקיד סוג זה של שריר הוא היצרות פתחי השלפוחית והשופכה ובחלקו תורם לקיצור צינור השופכה.
אספקה דמית – כלי הדם נמצאים בשכבת הרירית (המעטפת הפנימית) של צינור השופכה – תפקודה של רירית השופכה תלוי בנוכחות הורמונים. למשל, כשיש ברקמת הרירית כמות מספקת של הורמון האסטרוגן, היא אוטמת את פתח צינור השופכה כמו גומייה של ברז.

למידע נוסף אודות דליפת שתן
למידע נוסף אודות שלפוחית רגיזה

מבנה רצפת האגן – שרירי רצפת האגן ורקמה מחברת:

קמת החיבור הפנים – אגנית (Endopelvic facia) – מחברת את איברי האגן הפנימיים לעצמות האגן (כמו סדין שעוטף את האיברים) ובכך, מספקת תמיכה לאיברי האגן כאשר שרירי רצפת האגן נחים.
שרירים מעלי/אוספי רצפת האגן (lavator ani) – שכבה זו היא למעשה השכבה התפקודית העיקרית של רצפת האגן והיא מכילה את השכבה השרירית העמוקה של רצפת האגן. זוהי שכבה חשובה מאוד לתפקודה התקין של רצפת האגן וניתן לחזקה ולשפר את תפקודם של שרירי רצפת האגן על ידי תרגול מתאים. תפקידה של שכבה שרירית עמוקה זו הוא לתת תמיכה לאיברים הפנימיים של האגן ובכך למנוע צניחתם (לכיוון פי הטבעת והוואגינה), לדחוס (לקצר) את צינור השופכה והוואגינה (ע"י הרמה של רצפת האגן) ולשמור על הכיוון התקין של הרקטום על מנת למנוע מעבר צואה לכיוון פי הטבעת. בזמן התרוקנות: כיווץ של השרירים מעלי רצפת האגן גורם, בין השאר, לפתיחה של צוואר השלפוחית ופי הטבעת.
רום רצפת האגן (perineal membrane) – המצפה את תחתית רצפת האגן.
שכבת השרירים השטחית של האגן – בנויה משרירים קטנים ועדינים הפועלים על הרקמות העדינות של אברי המין. תפקודה התקין חשוב מאוד לתפקוד מיני תקין.

למרכז פיזיותרפיה צהלה נסיון רב בטיפול פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן.

למידע נוסף אודות פיזיותרפיה לרצפת האגן