כאבים בגב כף הרגל

כפות הרגליים שלנו נתונות במשך היום ללחץ רב. הן נושאות את משקל הגוף וחשופות לפגיעות שונות העלולות לנבוע מחבלות, מתנועות חוזרניות בתבנית לא נכונה, מנעליים לא מתאימות, או מפעילות ספורטיבית אינטנסיבית. כדי לצמצם את הסיכון לפגיעה בכפות הרגליים, כדאי שנלמד מעט מידע חיוני עליהן, כדי שנדע לזהות מצבים בהם כאבים שונים מחייבים פנייה לבדיקה וטיפול רפואי.

מבנה קשת וגב כף הרגל

לפני שנדון בסיבות השונות להופעת כאבים בגב כף הרגל, כדאי לבחון בקצרה את המבנה האנטומי של חלק זה של הגוף – כף הרגל נמצאת בתחתית הגפה התחתונה ומהווה את שטח המגע של הגוף עם הקרקע בעת פעילות. כף הרגל מתחילה מהקרסול ונמשכת מהעקב עד לקצות הבהונות. כף הרגל בנויה מעצמות, רצועות, גידים, שרירים ומפרקים אשר נועדו לאפשר תנועה יציבה ומתואמת במגוון רחב של כיוונים ובמצבים משתנים של תנועה ועומס. כף הרגל אמורה לתפקד, באופן תקין, בתנאים שונים גם על גבי משטחים שאינם בהכרח מאוזנים וקלים לדריכה או הליכה. על מנת לשמור על יציבות ויכולת בלימת זעזועים והעברת כוח בתנועה, במבנה כף הרגל העצמות מסודרות בארבע קשתות – שתי קשתות אורכיות, אחת לאורך הדופן המרכזית של כף הרגל (מדיאלית) והשניה לאורך הדופן הצידית (לטרלית). שתי קשתות רוחביות אחת קדמית (מרוחקת) בחלקן הקדמי של עצמות המסרק ואחת אחורית (מקורבת) לרוחב עצמות מרכז כף הרגל.

הקשת המרכזית גמישה יותר ונתמכת על ידי רצועות, שרירים וגידים רבים, נמצאת בתחתית כף הרגל והיא בעלת תפקיד מרכזי בבלימת זעזועים, שיפור האחיזה של הרגל במשטחים שונים ובשמירת התנאים לדחיפת הגוף לפנים בהליכה, בריצה ובקפיצה.
הקשת הצידית, הנמצאת בחלקה החיצוני של כף הרגל, קשיחה הרבה יותר ותפקידה קשור יותר בשמירה על יציבות מבנה כף הרגל בזמן הדריכה והיא קשורה בהעברת כוח בין החלק האחורי לחלק הקדמי של כף הרגל בהליכה, ריצה וקפיצה.

כאבים בגב כף הרגל - מבנה אנטומי של כף הרגל
Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014"

למרכז פיזיותרפיה צהלה נסיון רב בטיפול בגורמים לכאבים בגב כף הרגל.

לייעוץ ופרטים נוספים נשמח לעמוד לרשותכם בטלפון 076-5993250, או באמצעות טופס הפניה:

סיבות נפוצות לכאבים בגב כף הרגל

כאבים בגלל פלטפוס (כף רגל שטוחה)

במצב תקין, הקשת המרכזית של כף הרגל יוצרת קימור המספק שילוב של נוקשות וגמישות ובכך מסייע לספוג זעזועים מהקרקע בעת הליכה. אצל אנשים הסובלים מפלטפוס קשת זו מושטחת ואינה קיימת כמעט. כתוצאה מכך תחתית כף הרגל היא שטוחה.
מצב זה אינו גורם בהכרח לכאבים, אך לעיתים עלול להשפיע על מבנים סמוכים לאורך הרגל, כגון הקרסוליים והברכיים. לרוב, פלטפוס הוא חלק מהמבנה הגנטי וקשור בגמישות ייתר של רצועות בכף הרגל. לעיתים רחוקות מקורו בתהליכי הזדקנות טבעיים של הגוף, בפציעה בכף הרגל, או אפילו בעודף משקל.

אם אדם בעל מבנה שטוח של כף הרגל אינו סובל מכאבים, אין צורך בדרך כלל בטיפול. במידה ומופיעים כאבים באזור קשת כף הרגל, העקב, או אזורים אחרים אשר מושפעים ממבנה הפלטפוס, המלווים בנפיחות באזור הקרסול, יש לפנות לייעוץ רפואי.

הטיפול בפלטפוס מכוון לאיזון ותמיכה במבנה הלקוי של כף הרגל. הטיפול יכלול התאמת מדרסים ושיקום הכולל טיפולי פיזיותרפיה להורדת כאב, לשיפור תבנית התנועה בהליכה ובריצה. במהלך השיקום תותאם למטופל תכנית לתרגול עצמי במטרה לחזק ולתמוך בקשת המרכזית של כף הרגל.

כאבים בגב כף הרגל בגלל שברי מאמץ

שברי מאמץ בכף הרגל יופיעו לרוב בגב כף הרגל, בעצמות המסרק. אלו הן עצמות ארוכות הנמצאות בין עצמות שורש כף הרגל לבין העצמות של אצבעות כף הרגל. עצמות אלו עלולות להינזק במצבים של עומס יתר לאורך תקופה ארוכה ללא מנוחה מספקת. במידה ולא ינתן טיפול מתאים ומנוחה עלולים להיווצר באזור העומס סדקים מיקרוסקופיים שעלולים במצבי קיצון להוביל לשבר.
חשוב לציין כי שברי מאמץ נוצרים בדרך כלל באופן הדרגתי – ברוב המקרים תופיע בתחילה תחושת כאב קלה בכף הרגל (תגובת מאמץ), הכאב עשוי להתגבר ולהיות מלווה באודם ונפיחות. זהו השלב לפנות לאבחון וטיפול רפואי.
מומלץ לפנות לייעוץ רפואי בהקדם, על מנת למנוע החמרה של תגובת המאמץ באזור, ולקבל הנחיות מפורטות באשר למנוחה הנדרשת או לטיפול הרפואי שעשוי לסייע להחלמה.

כאבים בגב כף הרגל בשל דלקת גידים

לגידים יש תפקיד משמעותי בתנועה – הם מקשרים בין השרירים לבין העצמות בכף הרגל ומאפשרים את העברת הכוח ואת התנועה של כף הרגל. גם בגב כף הרגל (החלק העליון של כף הרגל) עוברים גידים אשר מעבירים את כוח השרירים עד לאצבעות כף הרגל. על ידי כך מתאפשרת תנועה בכף הרגל, כגון הרמה ויישור בהונות כף הרגל.

בנסיבות מסוימות יכולה להתפתח דלקת בגידים בגב כף הרגל. במקרה כזה, תנועת מתיחה של כף הרגל או הרמה של הבהונות תהיה מלווה בכאבים ותחושת נוקשות. כאבים אלו ילוו לעיתים באדמומיות ונפיחות באזור, והם מחייבים פנייה לבירור וטיפול רפואי.
טיפול פיזיותרפיה בדלקת גידים בכף הרגל יותאם למצבו של המטופל לאחר בדיקה מעמיקה ואבחון מדויק, ויכלול בדרך כלל עבודה על שינו דפוסי התנועה שגרמו לדלקת מלכתחילה ותרגילים ממוקדים לשרירים ולגידים הרלוונטיים. במידת הצורך יופנה להתאמת מדרסים או לטיפול תרופתי.

כאבים מוקרנים בשל לחץ על רקמת עצב

כאבים בכפות הרגליים יכולים להיות תוצאה של הקרנת כאב מריקמה עצבית אשר מוטרדת, או נלחצת, לאורך הגפה התחתונה. כאב מסוג זה עלול לנבוע מלחץ של דיסק בין חולייתי בעמוד השדרה על שורש עצב, למשל כתוצאה מבלט דיסק או פריצת דיסק. גורמים נוספים יכולים להיות שריר תפוס באזור הישבן שלוחץ על העצב הסיאטי (אישיאס), או לחץ מקומי באזור כף הרגל אשר גורם לגירוי עצבי מקומי (מורטון נוירומה).

במקרים של כאב מקרין לאורך רקמה עצבית, נדרש אבחון מעמיק וטיפול במכלול אלמנטים הקשורים בהיווצרות הכאב. במקרה כזה מומלץ להיוועץ באורתופד ולפנות לשיקום פיזיותרפיה מקיף הכולל טיפול בכאב, שיפור יכולות התנועה, חיזוק וייצוב כל החלקים של הגפה התחתונה המעורבים בליקוי התנועתי. זאת על מנת לאפשר החלמה מלאה ולמנוע את הישנות הבעיה.

 

למרכז פיזיותרפיה צהלה נסיון רב בטיפול בגורמים לכאבים בגב כף הרגל.

לייעוץ ופרטים נוספים נשמח לעמוד לרשותכם בטלפון 076-5993250, או באמצעות טופס הפניה: