מהי פיזיותרפיה?

פיזיותרפיה היא מקצוע טיפולי העוסק באבחון, מניעה ושיקום של בעיות במערכת התנועה, תוך התבוננות על גוף האדם כמכלול. הפיזיותרפיה מסייעת לאדם להשיב את יכולת השרירים ותנועת המפרקים המעורבים ולחזור לתנועה עצמאית ככל האפשר, כך שיוכל לחזור לאורח חייו הקודם בצורה המיטבית. הפיזיותרפיה מעודדת את תהליך הריפוי הטבעי, מתוך ידיעה כי בגוף האדם מתרחשים תהליכי ריפוי שנועדו לתקן ליקויים ונזקים אשר נוצרו עקב פציעה, חבלה, מחלה או תהליכים פתולוגיים אחרים. הפיזיותרפיה, מקצוע פרא-רפואי, מתבססת על ידע רפואי מדעי, כאשר הטיפול נעזר באמצעים ידידותיים לסביבה ולאדם ואינו משתמש בפעולות חודרניות.

מה עושה פיזיותרפיסט?

הפיזיותרפיסט מאבחן, מעריך ומטפל באנשים עם בעיות שלד ושרירים שונות ואף מלמד ועוזר לאנשים להימנע מפציעות ולשמור על כושר גופני ועל גוף בריא. תפקידו של הפיזיותרפיסט הוא לאבחן את הגורמים העומדים בבסיס בעיות במפרקים, בשרירים ובעצבים ולייעץ כיצד להימנע מפציעה ומכאב. לעתים קרובות מותאמת תכנית אימונים אישית למטופל, על-מנת לתת פתרון אישי ומלא לבעייתו. דרכי הטיפול גם הן שונות ומגוונות וכל מטפל מסגל לעצמו צורת טיפול מיוחדת ושונה.

מהי ההסמכה של פיזיותרפיסט?

על-מנת להיות פיזיותרפיסט יש לסיים 4 שנות לימוד באוניברסיטה או במכללה מוכרות, שבסיומן משלים הפיזיותרפיסט תואר ראשון בפיזיותרפיה (B.P.T) . הלימודים כוללים נושאים תיאורטיים כגון אנטומיה וביולוגיה של הגוף, כימיה, פיזיקה וביומכניקה וכן לימודים מעשיים של בדיקת החולה, דרכי הטיפול בו ותכנון תרגילים רפואיים. לאחר לימודי התואר הראשון ניתן להמשיך ללימודי תואר שני (Master in Physiotherapy) או לעבור קורסי העשרה בתחומי טיפול ממוקדים.

במי מטפל הפיזיותרפיסט?

פיזיותרפיסטים עוזרים לאנשים בכל הגילאים, מילדות ועד גיל מבוגר, בטווח בעיות רחב. הטיפולים כוללים טיפול אורטופדי (פירוט), טיפול בילדים, טיפול נשימתי, טיפול גריאטרי, טיפול נוירולוגי (פרקינסון, טרשת נפוצה, ALS וכו') ושיקום לאחר אירוע מוחי.

באילו טכניקות משתמש הפיזיותרפיסט?
  • ע"מ להקל על כאבים, לעזור בשיקום התפקוד והתנועה ולמנוע בעיות עתידיות, משתמשים הפיזיותרפיסטים במגוון רחב של טכניקות כגון:
  • מוביליזציה (הנעה) ומניפולציה של המפרקים
  • מתיחות ותרגילים טיפוליים
  • מכשירים אלקטרופיזיקליים (כגון חימום, קירור, אולטרסאונד, גלים קצרים, אלקטרותרפיה)
  • עיסוי רקמות רכות
  • התאמת ציוד אורתופדי שיקומי (מגיני ברך, סדי ידיים, קביים וכו')
  • שימוש בטכניקות חבישה מתקדמות (Taping, Kinesio Taping)
כתובתנו: חיים וויסבורג 17, רמות צהלה, תל אביב. טלפון: 03-6440888
מרכז פיזיותרפיה צהלה © 2011